Zdrowie



Łajka Jakucka jako rasa pierwotna jest niezwykle zdrowa i odporna na choroby. Należy jednak pamiętać, że jest to rasa odtwarzana. 50 , 30 i 20 lat temu testy genetyczne nie były wykorzystywane, a psy były zdrowsze, niż teraz. Dlatego, że selekcję przeprowadzało się pod względem ich wyglądu i cech roboczych. Pamiętajmy też o tym, że przy budowaniu rasy wybiera się osobniki nie do końca doskonałe (takich po prostu nie ma), aby uzyskać jakąś powtarzalność na przykład fenotypu, kosztem innych elementów. I każdy kto decyduje się na psa rasy nieuznanej powinien się z tym liczyć, że taki „kwiatek” po kilku pokoleniach może nam wypłynąć.

 

Na dzień dzisiejszy nie istnieją dowody, że łajki jakuckie w Rosji mają wiele chorób dziedzicznych a wymienione poniżej są problemem jak dla każdej innej rasy. Aby stwierdzić, że psy danej rasy chorują trzeba mieć wiele wyników badań (zdjęć rentgenowskich, testów, materiału porównawczego itp) – niestety jeszcze ich nie ma, choć prowadzone są rozległe badania.

Aktualne rekomendacje dotyczące hodowli Łajek Jakuckich przez National Kenel Club przygotowane i opublikowane latem 2016 na stronie Klubu oraz RKF. Zmieniają się one co 2-3 lata Paniętać należy, że są to tylko Rekomendacje, a nie obowiązkowe wymagania. Rasa jest ciągle nieuznana przez FCI , jest w fazie tworzenia, więc, co jest logiczne wymaga używania do hodowli najlepszych psów ”w typie rasy”, które nie zawsze mogą spełnić jednocześnie wszystkie wymagania. Zadaniem profesjonalnych hodowców i kynologów, którzy pracują z tá rasą, jest utrzymanie zdrowego typu rasy. W kwesti badań medycznych zalecane przez National Kenel Club jest:

1. Prześwietlenie RTG w kierunku dysplazji HD, rzepki.

2. Oczy Badanie IRIS-TO-Iris, PRCD-PRA,

 

Zalecana jest całkowita dyskwalificja z hodowli : psów z rozpoznaną chorobą epilepsji, oraz każdą inna choroba autoimmunologiczna, alergią, POMPE DISEASE (choroba składowania glikogenu typu II, GSD II).

 

 

Dysplazja

 

Dysplazja stawów biodrowych to choroba dotykająca głównie dużych i szybko rosnących psów. Przyczyną schorzenia jest rozluźnienie struktur otaczających staw biodrowy, co prowadzi do przemieszczania głowy kości udowej w stosunku do panewki miednicy. Inaczej możemy nazwać to zwichnięciem stawu. Bardzo często choroba dotyczy obu stawów.

 

W Polsce stosuje się skalę pięciostopniową, która wygląda następująco:

HD: A – wolny od dysplazji

HD: B - prawie normalny

HD: C - nieznaczna, lekka dysplazja

HD: D -  średnia dysplazja

HD: E -  ciężka dysplazja

 

stopniedysplazji *grafika dzięki uprzjmości Uli Szymkowiak Give Me a Paw

 

 

Do hodowli dopuszcza się psy z wynikiem A i B, czasem C ale tylko pod warunkiem, że zwierzę z takim wynikiem jest wspaniałym przedstawicielem rasy, pozostałe wyniki badań (oczu, łokci etc.) są bez zarzutu a partner dobrany hodowlanie ma stawy idealne (HD: A).

Przyczyny dysplazji

Za główną przyczynę możemy uznać geny. Szczeniak może odziedziczyć po rodzicach skłonność do rozluźnienia stawu biodrowego. Nie zawsze rodzice muszą chorować na dysplazję. Zdarza się, że choroba występuje u szczeniąt, których rodzice byli zdrowi, ale byli nosicielami genów powodujących schorzenie. Nie jest to oczywiście jedyny czynnik, ale ma największe znaczenie. Wśród innych możemy wymienić żywienie i wysiłek fizyczny. Ważne jest, aby szczenię w trakcie rozwoju nie było przekarmiane. Wskazane jest, aby dopóki nie osiągnie danego wzrostu, pozostało szczupłe. Rozwojowi dysplazji sprzyja również nadmierny i nieodpowiedni wysiłek fizyczny. Właściciel psa nie powinien np. jeździć na rowerze wraz z swoim psem. Budowa kośćca u dużych ras psów kończy się ok. 6 miesiąca jego życia i do tego momentu nie powinno się zapewniać psu zbyt intensywnych form ruchu. Oczywiście te dwa czynniki nie wywołają dysplazji u psa, który nie ma ku temu genetycznych predyspozycji, dlatego warto zainteresować się historią chorób rodziców szczenięcia. Dysplazję mogą również wywołać wszelkie urazy biodra, czyli stłuczenia i złamania.

 

Najczęściej dysplazję diagnozuje się u psów w wieku 3-6 lat. Nie jest to jednak reguła. Dysplazja może wystąpić również u szczenią  w wieku od 4 do 15 miesiąca życia. U psów starszych zmiany pojawiające się w stawach są raczej zmianami zwyrodnieniowymi.

 

Nie ma obowiązku wykonywania prześwietlenia stawów u łajki jakuckiej ale dla dobra rasy zalecane jest wykonanie go przed dopuszczeniem psów do rozrodu.

 

Tutaj można przebadać psa z wpisem do rodowodu ZKwP FCI.

 

Oczy

 (strona w budowie)

 

Słuch

 

Ja dotąd pojawiło się kilka psów niesłyszących. Głuchota ma związek z umaszczeniem i rozłożeniem pigmentu. Geny powodujące głuchotę są połączone z genami kodującymi umaszczenie białe, merle (dereszowate) oraz łaciate. Zmniejszona ilość melanocytów (komórek barwnikowych/pigmentowych) w naczyniach krwionośnych powoduje niedostateczne ukrwienie ślimaka ucha, co prowadzi do obumarcia nerwów. Dodatkowo psy o błękitnych oczach również mogą mieć problemy ze słuchem. Najistotniejsze dla naszej rasy jest to, że na głuchotę jednak nie są narażone psy o jednolicie białej sierści ( podobnie jak owczarek podhalański, samojed, west highlander), ponieważ determinuje to inny gen a pigmentacja skóry pozostaje ciemna (obwódki wokół oczu i warg). Śnieżnobiała, błękitnooka YL z pięknie pigmentowanymi na czarno wargami, nosem i obwódkami wokół oczu jest moim marzeniem.


Jak diagnozować?
Jedyną metodą badania słuchu dającą 100% pewności jest BAER (Brainstem Auditory Evoked Response) test. Badanie można przeprowadzić już u 6-7 tygodniowych szczeniąt. Specjalny aparat bada odpowiedź pnia mózgu na bodziec akustyczny. Na głowie badanego zwierzaka umieszczane są elektrody (po jednej przy każdym uchu, między oczami oraz za oczami). Dla psa nie jest to bolesne ale może być mało komfortowe (ze względu na zwisające przewody). Jeżeli pies jest pobudzony można podać środki uspokajające, lub przeprowadzić badanie pod narkozą. Każde ucho sprawdzane jest oddzielnie, a badanie trwa ok 20 min.

Koszt badania to około 250 złotych za jednego psa (w gabinecie) + koszty dojazdu jeśli życzymy sobie badania w domu. 

Głuchota w naszej rasie występuje raczej sporadycznie jednak powinno sie przebadać każde szczenię. Słyszący obustronnie rodzice nie dają gwarancji, że cały miot będzie słyszał prawidłowo. Głuchoty jednostronnej nie jesteśmy w stanie dostrzec, pies reaguje na dźwięki jak zdrowy, słyszący obustronnie osobnik.


 baer1  baer

Tutaj można wykonać test BAER:

 

Gabinet dermatologiczny dla psów i kotów

D E R M A W E T

ul. Goszczyńskiego 6/5, 02-616 Warszawa

tel.: +48 22 854 02 61

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

GABINET WETERYNARYJNY REPROVET RAFAŁ NOJSZEWSKI

ul. Kołątaja 1, 05-400 Otwock

tel.: +48 603 712 760

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kliniczne Centrum Leczenia Małych Zwierząt sp. z o.o.

ul. Energetyczna 14, 53-330 Wrocław

tel. +48 71 360 51 90

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów
pl. Grunwaldzki 47, 50-366 Wrocław
tel. 71 320-5363

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Przychodnia  Weterynaryjna Centaurus

ul. Centaura 7, 44-117 Gliwice

tel. +48 32 4944086

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ANIMAL Przychodnia Weterynaryjna

ul. Młynarska 29, Łódź

tel. 42 656 90 70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

SpecVet - Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna

ul. Rostafińskich 4, 02-593 Warszawa (Mokotów)

tel. 533 333 111

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

BULL VET Przychodnia Weterynaryjna

ul. Piastów 5/9, Pogodno Szczecin

tel. 506 135 252

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Flag Counter