....towarzyszą nam zawsze i wszędzie, pomagając w codziennym trudzie,
dając nam czysta radość, bez nich człowiek czułby się żle na tym świecie,
bo ileż radości daje tak piękna i rozumna istota jak pies.
Ks. Jan Twardowski
Dogoterapia jest jedna z form animaloterapii AAI (Animal Assisted Intervention) , czyli terapii polegającą na współpracy z psem, która opiera się na założeniu, że kontakt z psem ma pozytywny wpływ na rozwój człowieka, przyczynia się do poprawyjego stanu psychicznego jak i fizycznego. Bliskość psa poprawia humor, daje poczucie bezpieczeństwa i bliskosci. Pies nie ocenia, nie krytykuje, przez co pomaga w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.
Oczywiście jest to bardzo szerokie pojęcie ponieważ dogoterapię możemy podzielić na kilka kategorii.
AAA ( Animal Assisted Activities) czyli zajęcia z udziałem psa w formie zabawyi pracy z psem, wspierające ogólny rozwój i naukę.
AAE (Animal Assisted Education) czyli edukacja z udziałem psa, która polega na przekazywaniu wiedzy na temat psów (i nie tylko)
AAT(Animal Assisted Therapy) są to zajęcia ukierunkowane na działanie terapeutyczne .
Niestety jest to bardzo ciężka praca umysłowa dla psa i nie każdy pupil sprawdzi się w roli psiego terapeuty. Wiele psów może też pracować tylko w jednej wybranej dziedzinie. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj też przewodnik psa, czyli osoba która sama szkoląc , poznaje go, jest z nim doskonale zgrana, potrafi przewidzieć jego zachowania w niecodziennych sytuacjach i wrazie czego w odpowiednim momencie potrafi go wycofac oraz dać mu chwilę wytchnienia i odpoczynku.
Dlaczego o tym wspominam? Bo każdemy psiemu terapeucie grozi tzw. "wypalenie" Od początku miałam wpajane że pies nie powinien pracować więcej niż co drugi dzień 2- razy po max 45min dziennie. Ponieważ przewlekły stres bez mozliwości rozładowania i odpoczynku może skonczyć się dla psa dużymi problemami behawioralnymi jak i w efekcie zdrowotnymi. Tak więc nadmierna ekplaotacja i brak wiedzy na temat behawioru naszego psa może się skonczyć tym, że najdalej po roku, będziemy musieli zrezygnować z zajęć w celu ratowania zdrowia naszego pupila. Dlatego jeżeli ktoś chce czynnie pracować w Dogoterapii powinien mieć kilka psów. Pies powinien byc dla nas najwazniejszy w tej pracy, na zajęciach nie możemy tracic czujności , ważną rolę odgrywa tutaj edukacja które strefy głaskania są komfortowe dla psa , a po których nie pozwalać na dotykanie. Taką strefą czesto ignorowaną przez ludzi jest głowa i ogon, wielu pacjętów próbuje psa głaskać a nawet klepć po głowie, jak i łapać za ogon , dlatego pokazujemy na zajęciach że pies lubi być głaskany po plecach, po poku, lub za uchem. Często też mogą nam się przydażyć zachowania agresywne w stosunku do naszego psa, na co nie możemy pozwalać. Łamiemy też stereotypy na temat leżenia na psie i przytulania co kiedyś było bardzo modne, a defakto jest bardzo niekomfortowe i stresujące dla naszego pupila.
Dlaczego Dogoterapia i dlaczego łajka ?
Od dziecka miałam styczność z animaloterapią, Wiele lat pracowałam jako wolontariusz w hipoterapii, od 2012 roku posiadam hodowlę Samoyedów i obecnie Łajek Jakuckich. Jako że psy są moją wielką miłością i pasją. Podstawą dla mnie było zgłebienie ich behawioru jak i podstaw szkolenia. W między czasie jeżdziłam z koleżnką na zajęcia z dogoterapii zdobywając odpowiednią wiedzę i certyfikaty.
Do tej pory pracowałam z samoyedami, jednak gdy przyjechała do mnie moja pierwsza łajka Vesta (VINTAGE VESPA Sambribert) , okazało się, że jest ona psem bardzo otwartym, uwielbiającym się szkolić, niesamowicie delikatnym w kontaktach z dziecmi i osobami z deficytami natury fizycznej i psychicznej. Bardzo wyraźnie i czytelnie wysyła sygnały co bardzo ułatwia nam pracę i sprawia, że idelanie się dogadujemy tworząc zgrany duet. Vesta jest jeszcze młodym 12 miesiecznym psem, więc nie może pracować na "pełny etat" w dogoterapii. Swoją faktyczną pracę będzie mogła rozpocząć dopiero w wieku 2 lat. Ale juz zdobyła swoje pierwsze referencje które uzyskalismy w "Polskie Centrum Dgoterapii Psia Edukacja " na praktycznym kursie dogoterapii, który Vesta przeszła śpiewająco zaskakując wszystkich instruktorów. Przed nami jeszcze wiele pracy, bo w Dogoterapii uczymy się cały czas, i ciągle jest coś nowego do nauki.
Opracowała Kamila Bardzka